Alaçatı Otelleri Rehberi

Switch to desktop Register Login

Güneşin ve Altın Kumların Başkenti Kaş

Kaş

Akdeniz bölgesinde yer alan Antalya’nın küçük ve şirin bir turistik kasabası olan Kaş, Milattan Öncelere dayanan geçmişi, doğal ve tarihi güzellikleri ile gelenleri kendine hayran bırakır. Tarih içinde  Antifellos, Habesos veya Habesa, ya da Andifli adları ile anılmıştır. Şimdilerde gözde bir turizm merkezi olmasının yanı sıra doğa sporlarına ve kültür turizmine de öncülük etmektedir.

Beyaz taşlardan yapılmış evler, antik tiyatro ve anıt mezarları ile tarih bekçisi olan kasabanın daracık sokaklarında ve deniz kıyısında bir yolculuğa çıkmak istemez misiniz? Yapmanız gereken bavulunuzu hazırlayıp ilk uçakta yerinizi ayırtmak. Aileniz ve sevdiklerinizle bölgeyi keşfetmek ayrı bir zevk verecek.

Neler Yapılır? – Nereleri Görelim?

Balıkçı yatları ve tekneleri ile dolu limanının tabloyu andıran görüntüsü ile sizleri karşılayan Kaş’ta yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki. Öncelikle masmavi suları ve içinizi ısıtan güneş ışınları gündüzlerinizi denize girerek değerlendirmenizi sağlayabilir. Dilerseniz de bu cennet köşeyi keşfe çıkabilir; tarihi ve turistik mekanları ziyaret edebilirsiniz. Görmeniz gereken başlıca yerler ise:

 • Kalkan ve Gelemiş köyü
 • Meis Adası
 • Büyük Çakıl, Küçük Çakıl, Akçagerme plajları
 • Mavi Mağara ve Güvercinlik Mağarası
 • Antik Tiyatro
 • Yeşilgöl ve Uçarsu Şelalesi
 • Komba ve Nisa Antik kenti

Yaylalar, şelaleler, mağaralar ve ormanlık alanlarla kaplı bu kasabada ayrıca trekking, dağcılık, rafting, dalgıçlık ve yamaç paraşütü gibi sporları da gerçekleştirebilirsiniz. Günün yorgunluğunu ise sizin için Akdeniz mutfağının enfes lezzetleriyle hazırlanan sofralarda atabilirsiniz. Mercan, ıstakoz, orfoz, kefal, palamut ve lagos balıkları ile yeşil mezeler sofraların vazgeçilmezlerinden.

Turlar

Antalya merkeze yakın konumu nedeniyle kolayca ulaşabileceğiniz Kaş, günü birlik ya da konaklamalı turlarla yerli ve yabancı ziyaretçi grupların akınına uğruyor. Özellikle yaz mevsiminde artan turlarda plajlardan antik kentlere kadar yöreye özgü ne varsa gezilip görülüyor. Ücretler sunulan hizmetlere ve oteller ile pansiyon tercihlerine göre değişiklik gösterse de genellikle 1000 TL’ye kadar varabilmekte.

Turlar safariler, gece konaklamaları, yeme içme ve her türlü ekstralar da dahil bir uygulama içeriyor.

Konaklama

Kaş’ta her bütçeye göre konaklama seçeneği bulmak mümkün. Oteller gecelik maksimum 200 TL gibi bir ücret sunarken, pansiyonlarda 50 TL’ye kadar kalmanız mümkün. Dilerseniz de kiralık evlerde nizle daha rahat bir tat geçirme imkanına erişebilirsiniz. 

Ulaşım

Beldeye İstanbul ya da Ankara’dan gelecek olanlar karayolunu takip ettikten sonra Bucak ilçesini geçerek Korkuteli ayrımından Elmalı-Gömbe üzerinden gitmeliler. Antalya veya Fethiye'den Kaş'a, Kemer, Kumluca, Finike ve Demre üzerinden gidilebilir. Uçakla geldiyseniz de otobüs ve minibüs hatlarından yararlanabilirsiniz.

Bazı şehirlerin Kaş’a mesafeleri ise şöyle:

 • Antalya Kaş arası yaklaşık 186 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat kadar sürmektedir.
 • Muğla Kaş arası yaklaşık 223 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 3 saat 40 dakika kadar sürmektedir.
 • İstanbul Kaş arası yaklaşık 858 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 12 saat 15 dakika kadar sürmektedir.
 •  Ankara Kaş arası yaklaşık 678 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 9 saat 30 dakika kadar sürmektedir.
 • Manisa Kaş arası yaklaşık 456 kilometre(km) mesafede ve araçla yaklaşık 6 saat 40 dakika kadar sürmektedir.