Alaçatı Otelleri Rehberi

Switch to desktop Register Login

Marmara’nın Antik Yarımadası Erdek

Erdek

Marmara denizinin meşhur Kapıdağ yarımadası üzerindeki Erdek körfezinde yer alan tatil beldesi bugün Balıkesir ilimizin ünü yayılmış tatil beldesidir. İlk hali ada olan Erdek, zamanla doğal hareketlerle karaya bağlanmıştır.  Marmara denizimizin en büyük yarımadası olan Erdek tarihinde ilk adı Arktonnesos olarak bilinir. Mükemmel konumu ve sunduğu avantajlarla özel tatil cennetlerimizden biri olan ada 1959 yılında turizmciler tarafından keşfedilmiştir. O yıllardan bu yana tüm güzellikleri elmas gibi işlenene Erdek otelleri ve diğer işletmeleriyle beldeyi tanımak isteyen tüm yerli ve yabancı turistlere hizmet sunulmaktadır. 1924 yılından önce Rumların yaşadığı adada mübadele sonrasında Türkler hakim olmuştur. Onlardan kalan izlerle bizim kültürümüze ait yapıların birleşmesini Erdek’in doğal güzellikleri tamamlamış ve mükemmel bir tatil adasına dönüşmüştür.

Spor-Doğa

Marmara denizinde yer almasına rağmen Akdeniz ve iç kesimlere doğru karasal iklimin hüküm sürdüğü Erdek yazları sıcak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçer. Doğası gereği en iyilerinin yetiştiği zeytinlikleri ve her köşesinde görebileceğiniz makileri adaya ayır bir güzellik katar. Erdek doğası kamp yapmaya da oldukça müsaittir. Özellikle bütçesi kısıtlı olan üniversite öğrencileri gibi kaliteli otellerindeki hizmetler yerine bu alternatifi tercih ederler.

Geçmişinde ada olan Erdek,  zamanla doğal hareketlerle karaya bağlanmış Erdek doğal güzellikleriyle sizi de büyüleyecek ve bu yemyeşil topraklara yerleşmek isteyeceksiniz. Doğanın mucizelerine tanıklık edeceğiniz yerde iç kesimlere doğru artan ve sıklaşan ormanlık arazilerle kaplıdır. Tarihi değere sahip yapılarını görmeye gelen tüm konuklar aktivitelerinden olan dalış, trekking gibi Erdek sporlarını da denerler.

Gece Hayatı

Erdek gece hayatı da keşfinden bu yana hızla gelişen yatırımcıların dikkatinden kaçmamış ve bu ihtiyaca da cevaben nezih ve kaliteli mekanlar acımıştır. En az gündüzleri kadar hareketli ve ışıl ışıl geçen Erdek gecelerinde sizde sabahlara kadar coşkuyla eğlenebilirsiniz. Barlar, diskolar, tavernalar, türkü barlar, kafeler gece kulüpleri yıl boyu hizmetinizdedir. Tercihiniz göre canlı müzikli bir mekanda Rum ezgileriyle nostalji yaşayabilir ya da hit müzikler Dj’lerle daha yüksek bir tempoda çılgınlar gibi dans edebilirsiniz. Genellikle sahil şeridine dizilmiş Erdek gece kulüplerinden bazıları;

Albatros Cafe & Bar

Adres: Yalı Mah. Kumlu Yalı Cad. Erdek
Tel: 0266 845 83 95

Cowboysbar

Adres: Sahil Mah. Çuğra Mevkii, Erdek
Tel: 0266 835 02 31
Web: cowboysbar.net

Papağan Bar

Adres: Halitpaşa Mah. Erdek/ Balıkesir
Tel: 0266 835 7430

Kaya The Rock

Adres: Kurbağalı Mevkii, Seyit Gazi Tepesi Erdek/ Balıkesir
Tel: 0266 835 12 70
Web: www.kayatherock.com

Kültür – Tarih

Ünlü tarihçi Heredot’un üzümünü, şarabını, saf zeytinyağlarını anlata anlata bitiremediği belde yurdumuzun da ilk sayfiye yerlerinden biridir. Kültür turu severleri mıknatıs gibi kendine çeken antik kentleri, ince kum kumsalları, temiz berrak denizi ve bunaltmayan havasıyla Erdek tarihinde keşfinden bu yana adeta açık hava müzesi işlevi gören beldelerden biridir. Özelikle Erdek gezilecek yerleri listesinin başına şunların eklemenizi öneririz. İşte o yerler;

Erdek Konaklama

  • Hadrianus Tapınağı (Dünyanın 8. Harikası adayı tapınak yurdumuzun en büyük anıtıdır).
  • Narlı ada
  • Seyitgazi tepesi (8 adet kaleye sahiptir).
  • Demirkapı bölgesindeki Şehir surları
  • Paşadere adası
  • Muhla kalesi
  • Kyzikos antik kenti
  • Ocaklar adası

Konaklama

Başta kıyı şeridinin neredeyse tamamı olmak üzere ve bazı bölgeleri otel, butik otel ve pansiyonlardan ibarettir. Erdek konaklama konusunda sıkıntı yaşamayacağınız yerlerden biridir. diğer tatil beldelerine kıyasla ve sunduğu özellikler bakımından oldukça hesaplı olan belde de 5 yıldızlı otelleri dahi tahmin ettiğinizin çok altında fiyatlar sunar. Daha ekonomik olan pansiyonlarında ve butik otellerinde da 50-100 TL. arasında minimum meblağlar ödeyecek ve bütçenizi zorlayacağınızı umduğunuz tüm giderleri aktiviteler ve eğlence ve hediyelik eşya gibi özel giderlerinize harcayabileceksiniz. Konaklama konusunda düşünmenize gerek yok istediğiniz özelliklere göre bir konkalama birimi seçin ve biran önce rezervasyon yaptırın. Yılın büyük bir zamanı denize girilebilen ve dalış sporu meraklılarının uğrak yeri olan Erdek’te sezon yoğunluğuna takılmadan yerinizi bir an önce ayırtın.