Alaçatı Otelleri Rehberi

Switch to desktop Register Login

Balıkesir’in Cennet Adası Cunda

Cunda

Balıkesir’in yeşil cenneti Ayvalık ilçesine bağlı Cunda adası Ege denizinin 4.büyük adasıdır.   Eski adı Alibey olan adamız Kurtuluş savaşında padişahın Yunanlılara teslim olma emrine karşı çıkan Yarbay Ali Çetinkaya’nın adıdır. Onun cesaretinin anısına adanın adı sonrasında değiştirilmiştir.  Ortalama 3.000 kişinin yaşadığı adada yazın bu rakam 20.000’e çıkmaktadır. Huzurun ve sakinliğin adresi olan Cunda samimi ve güler yüzlü yerlilerinin de etkisiyle hoş bir tatil adasına dönüşmüştür.

Şezlong da güneşlenirken, bunaltmayan ada havasında dinlendiğinizi ve organik sıkma meyve suyunuzla serinlediğinizi hayal edin.  İhtiyacını olan tam da bu. Cunda’nın berrak denizinde yüzmek ve manzaralı konforlu odanızda tüm yılın stresini yorgunluğunu atmak.

Spor-Doğa - Trekking

Sit alanı ilan edilen ve koruma altına alınarak geliştirilen ada el değmemiş doğasıyla tabiatın armağanıdır. Akdeniz iklimine hakim ada doğası trekking severler için biçilmiş kaftandır. Ayvalık Tabiat Adaları Parkı arasında yer alır. Cunda doğası trekkingcilerin de en sevdiği rotalar arasındadır. Eski yerlileri olan Rumlardan dolayı çok sayıda kilise tarihini anlatırcasına ayakta kalmıştır. Yapılan restorasyonlarla da bakımı yapılan bu kiliseler her yıl yerli yabancı kültür turu meraklılarına açıktır.

Gece Hayatı

Kıpır kıpır canlı, yüksek tempolu geçmez Cunda geceleri. Adanın huzurlu yapısına uyum sağlayacak biçimde sakin geçer. Yine de konuklarının bu ihtiyacına cevaben birkaç kafe ve bar bulabilir dostlarınızla keyifli vakit geçirebilirsiniz. Deniz kıyısında yer alan bu mekanlardan ibarettir Cunda gece hayatı. Müzik eşliğinde birkaç kadeh tokuşturmak isteyenler için işte o mekanlar;

Du Bakalım

Adres: Ada kıyısında (Clup müzik sevenler için)
Web: www.dubakalim.com

Khaos Clup & Bar

Adres: Hükümet Cad. Arka Sok. Cunda / Ayvalık (Adanın en kaliteli ve en çok tavsiye edilen barı)

Moshos Taverna

Adres: Mithatpaşa Mah. Halk Cad. No:12 Cunda / Ayvalık
Tel: 0266 327 31 27
Web: www.moshostaverna.com

Kültür-Tarih

Cennet bahçesi kadar güzel ada hakkında bilinen ilk kaynak “Heredot”un kaynaklarında bahsetmesidir. Ünlü Yunanlı tarihçinin güzelliklerinden bahsettiği ada bugün gözde tatil cennetleri arasındadır. Özellikle Ayışığı tepesinde deniz manzarasını seyrederken “Neden daha önce gelmedim” diye kendinize kızacksınız.

Aşıklar Tepesi ve üzerindeki Yel değirmenleri 2006’da ziyarete açılmış ve en değerli kültürel değerlerinden biri halini almıştır. Ada gezinize mutlaka eklemeniz gereken yerlerin başında gelen değirmen dışında Cunda’da gezilecek yerler ise şunlardır;

 • Çamlı Manastır
 • Taksiyarhis Kilisesi
 • Güvercin Adası Manastırı
 • Aşıklar Tepesi
 • Cunda Konaklama

 • Gönül Yolu
 • Kızlar Manastırı
 • Ayos Apostolos Manastırı
 • Ay Işığı Manastırı
 • Tavuk Adası Manastırı
 • İlyas Peygamber Manastırı
 • Despot Evi
 • Tımarhane Adası (Taşlı Manastır)
 • Cennet Ada Koyu
 • Koruyan Meryem Manastırı

Konaklama

Cunda konaklama her bütçeye uygun konaklama alternatifleri sunmaktadır. Otellerden pansiyonlara hatta kalabalık aileler için kiralık evler bile avantajlı bir konaklama biçimi olabilir. Doğasındaki yeşil ve mavi uyumu bozmamak adına doğal taş binalar olarak inşa edilen otel ve pansiyonları oldukça otantik yapılardır.  Bu kaliteli ve doğal yapılarda bir gece için iki kişi konaklamaya 100-250 TL gibi uygun fiyatlar ödenir. Hemen her Cunda otelinin kendisine aitbahçesi, plajı ve restoranı vardır. Tertemiz havasında, güler yüzlü işletmecilerle uygun fiyatlarıyla Cunda otel ve pansiyonlarında o hayalini kurduğunuz huzuru bulacaksınız. Evinizdeki kadar rahat edeceğiniz şirin otellerinde denize nazır tattığınız yöresel yemeklerinin tadına doyamayacaksınız.

Cunda’dan Küçük Bir Hediye ile Evinizde Ada Havası Estirin

Ayrıca adaya kadar gelip de sevdikleriniz için bu şirin adayı anımsatacak birkaç parça eşya alamdan dönmek olmaz. Hoşunuza gidecek birçok ürün seçeneğinin yer aldığı ada da en çok saf zeytinyağları, şarap gibi özel ya da el yapımız yarı değerli taşlardan yapılmış takılar alarak da adadan dönerken sevdiklerinizi unutmadığınızı gösterebilirsiniz. Adayı hatırlatacak küçük bir eşya en basitinden deniz kabuklarından yapılmış bir rüzgar çanı da evinizde ada havası estirecek ve sizi mutlu edecektir.