Alaçatı Otelleri Rehberi

Switch to desktop Register Login

Alaçatı’ya Nasıl Gidilir? Araba, Otobüs ve Uçak ile Ulaşım

Alaçatı Ulaşım

Alaçatı beldemiz, İzmir ilimizin Çeşme ilçesine bağlıdır. Deniz seviyesine yüksekliği 16 metre olan belde denizden 3 kilometre içeridedir. Tur otobüsleri dahi konumu gereği önce Alaçatı’ya, ardından ünlü Ilıca plajına son olarak da Çeşme’ye varmaktadır.

Alaçatı gezilerine konuklar genellikle merkezden başlamayı tercih ettikleri için size de bunu hakkında birkaç gezi notu verelim. Alaçatı belediyesinin önünde inin ve yaya devam edin. Birçok ünlü gece kulübü, restoran ve hediyelik eşya dükkanlarını burada bulabilir tatilinizi renklendirebilirsiniz. Eğer konakladığınız yer merkeze uzaksa ticari taksilerle merkeze ulaşım sağlayabilirsiniz.

İzmir Alaçatı’ya yakın konumdaki popüler tatil cenneti Alaçatı ulaşımı son zamanlarda hızla gelişen ulaşım ağları ile birlikte kolaydır. İzmir il merkezine 70 km. İzmir havalimanı Adnan Menderes havalimanına ise sadece 90 km. mesafededir. Şehirden ya da hava alanından Alaçatı’ya Alaçatı otobanı üzerinden yarım saat içinde ulaşabilirsiniz.

Peki, Alaçatı’ya nasıl gidilir? sorusundan önce havayolu, karayolu veya denizyoluyla ulaşımın nasıl sağlanacağını incelemek işinizi kolaylaştıracaktır.

Özel Araçla Alaçatı

İstanbul’dan Alaçatı’ya kendi özel aracıyla yola çıkanlar için Yenikapı- Bandırma feribotundan indikten sonra 340 km.’lik bir yol, Balıkesir- Manisa- İzmir üzerinden sizi 4-5 saatte Alaçatı’ya ulaştırabilir. Alaçatı lokasyon bakımından gezilecek yerleri ve turistleri cezbedecek aktiviteleri yoğun olan beldelerimizden biridir. Özel araçla ulaşım da avantajlı bir seçenektir. Özle aracınızla beldeyi kafanıza göre özgürce gezebilir bulduğunuz her fırsatta çevresindeki beldeleri de ziyaret edebilirsiniz. Örneğin çevresindeki Çeşme, Urla’ya, Seferihisar gibi lokasyonlar oldukça güzel ve görülmeye değerdir.

Bazı büyük şehirlerle arasındaki mesafe ve zaman bilgileri de yola çıkmadan size yol hazırlığı yapmak ve yola çıkış saati bakımından kolaylık sağlayacaktır.

Araçla Alaçatı

 • İstanbul-Alaçatı yaklaşık 640 kilometre(km) ve araçla yaklaşık 9 saat,
 • Bursa-Alaçatı yaklaşık 410 kilometre(km) ve araçla yaklaşık 5 saat 30 dakika,
 • Ankara-Alaçatı yaklaşık 660 kilometre(km) ve araçla yaklaşık 9 saat,
 • Antalya-Alaçatı yaklaşık 535 kilometre(km) ve araçla ortalama 8 saat,
 • Adana-Alaçatı arası 978 kilometre (km) ve araçla ortalama 13 saat 40 dakika sürmektedir.

Ankara’dan Alaçatı’ya;

Afyon – Uşak – Manisa istikametinde yola çıkarak İzmir üzerinden Alaçatı’ya ulaşabilirsiniz. Ankara’dan Alaçatı’ya yolculuk 10 saat sürmektedir.

İstanbul’dan Alaçatı’ya;

Öncelikle Yenikapı iskelesinden hızlı feribotla Bandırmaya kadar denizyoluyla geçerek yolculuğa çıkmak daha avantajlı olacaktır. Buradan da ilk Balıkesir olmak üzere Manisa-İzmir istikametlerini takiple Alaçatı’ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. İstanbul-Alaçatı yaklaşık 9 saat sürer.

İzmir’den Alaçatı’ya

İzmir-Çeşme otoyoluna sapmanız gerek. Ardından Çeşme'ye Alaçatı çıkışında otoyoldan ayrılmalısınız ve otoyol çıkışı direkt sizi Alaçatı merkeze çıkaracaktır. Pazaryeri, sağlık kurumları, belediye, alışveriş merkezi gibi ihtiyacınız olabilecek tüm gerekli yerler merkezinde yer aldığından dolayı buraları yaya gezebilmeniz mümkün. Gelmişken muhtemelen sörf yapmak bilmiyorsanız da muhtemelen denemek isteyeceksiniz. Alaçatı plajlarında sörf okullarının yer aldığı ve bu popüler su sporunun denendiği sahil kısmına ulaşmak için araç gereklidir. Araçla sadece 5-7 dakika gibi kısa bir sürede sahile erişebilirsiniz.

İzmir’den otobüsle gelmek isteyenler Çeşme Seyahat firmasını da kullanabilirler. İzmir Otogardan tam olarak 1,5 saat sürmektedir. Üçkuyular’dan ise yol 45 dakika sürmektedir.

Çeşme Seyahat İletişim Bilgileri

 • İzmir Üçkuyular: 0232 259 3415
 • İzmir Otogar: 0232 472 0051
 • Çeşme Garaj: 0232 712 6499
 • Çeşme Merkez: 0232 712 1696
 • Ilıca: 0232 723 3339
 • Alaçatı Şube: 0232 716 6191

Otobüsle Alaçatı

Alaçatı'ya Otobüsle Ulaşım

Otobüsle Alaçatı’ya ulaşım en kolay ulaşım alternatiflerinden biridir. Hemen her ilimizden Alaçatı’ya direkt otobüs seferleri düzenlenmektedir.

İzmir’den otobüsle ulaşmak için ise İzmir Garajdan veya Üçkuyular Garajdan Alaçatı Seyahat otobüsüne binmeniz yeterli, 1 saat içinde Alaçatı’dasınız.

Günümüzde teknolojinin gelişimine paralellik göstererek konfor düzeyi ve hızı artan otobüslerle ulaşım oldukça keyifli hale bürünmüştür. Birçok firma sefer düzenlemekte özellikle de yaz döneminde yoğunluk kaynaklı sefer sayıları artış göstermektedir.

Alaçatı’ya sefer düzenleyen birkaç firma ve iletişim bilgileri:

Ulusoy

Tel: 444 1 888
Web: www.ulusoy.com.tr

Anadolu Turizm

Tel: 444 01 64
Web: www.anadolubilet.com.tr

Varan

Tel: 444 8 999
Web: www.varan.com.tr

Pamukkale

Tel: 0850 333 3535
Web: www.pamukkale.com.tr

Kamil Koç

Tel: 444 0 562
Web: www.kamilkoc.com.tr

Metro

Tel: 444 34 55
Web: www.metroturizm.com.tr

Denizyoluyla Alaçatı

Deniz yoluyla gelecekler için Alaçatı yat limanı 38 derece 15 dakika kuzey enlemi ve 26 derece 23 dakika doğu boylamındadır. Alaçatı’nın bazı merkezlere uzaklığı şöyle:

 • Alaçatı - İzmir: 70 km.
 • Alaçatı - Alaçatı: 7 km.
 • Alaçatı - Ildır: 15 km.
 • Alaçatı - Efes: 155 km.

Havayoluyla Alaçatı

İzmir Adnan Menderes Havaalanı turizm cenneti Alaçatı’ya sadece 90 km. uzaklıktadır. Havalimanından indikten sonra transfer şirketleri ya da ulaşımınızı sağladığınız havayolu şirketlerinin özel servisleri sizi bekliyor olacaktır. 45 dakika-1 saat zaman aralığında beldeye ulaşmış olacaksınız.

Çevresindeki Tatil Beldelerine Uzaklığı:

 • Urla: 35 km
 • Gümüldür: 100 km
 • Karaburun: 80 km
 • Kuşadası: 165 km
 • Foça: 150 km
 • Mordoğan: 60 km
 • Seferihisar: 75 km