Alaçatı Otelleri Rehberi

Switch to desktop Register Login

Antik Çağlardan Günümüze Uzanan Bir Belde: Alaçatı

Alaçatı olu Tarihi

Alaçatı tarihi antik çağlara kadar uzanır. Antikçağda “Agrilia” adı ile bilinen Alaçatı hakkındaki ilk bilgiler 1300’lü yıllarda karşımıza çıkar. Eski bir yerleşim olduğu için birçok millete ev sahipliği yapan belde 16.yüzyılda ticaret kapısı olan Çeşme limanına oldukça yakın konumuyla konaklama merkezi olarak kullanılmıştır. Resmi belgelerde de Yaya (piyade) ve Müsellem (süvari) köyü olarak geçen Alaçatı adını “Alacaat Aşireti”nden alıyor.

Bataklıktan Çiçek Bahçelerine Yolculuk

Çeşme’nin daha önemli bir merkez olması nedeniyle 1850’lere kadar güney kısmı bataklık halinde kalan Alaçatı sadrazamın emri ile iyileştirilme çalışmaları sonucunda yavaş yavaş daha yaşanılır hale gelmiştir. Açılan yollar sayesinde de güneyindeki limana ulaşılır.

Türk ve Rum Kültürüyle Etkisinde

Alaçatı tarihi yerlerin bir kısmı özellikle evler Rumlardan kalmadır. Yüzyıllardır bir arada yaşayan iki millet Türkler ve Rumlar Alaçatı’da da birlikte yaşamış ve bölgenin kültürünü şekillendirmişlerdir. 19. yüzyılda bölgede Çeşme, Köste, Çiftlik, Ovacık bölgeleri ile birlikte 45.000 kişi yaşamaktadır. Bunların 40 bini Rum, 5 bini ise Türk’tür.

Balkan Savaşıyla Değişen Bir Kader

1912 Balkan Savaşı’yla Alaçatı’nın kaderi bir kez daha değişir. Balkanlardan kaçan göçmenlerin bu bölgelere gelmesiyle Rumlar arasında panik başlar. 1919’da İzmir’in işgal edilmesiyle Türkler bu kez Batı Anadolu’nun iç bölgelerine doğru göç eder. Kurtuluş Savaşı sonunda ise bu nüfus tekrar Alaçatı’ya döner. Yani belde bugünlere gelene kadar Rumlarla Türkler arasında 3-4 kez el değiştirmiştir.

Alaçatı Kültürünün Şekillenişi

Bu değişimlerden sonra Türk ve Rum nüfusun bir arada yaşaması ile hem mimari hem de kültürel gelişmeler ile birlikte bugünkü tarihi doku oluşmuştur. Alaçatı kültürüyemeklerden, müziklere, sosyal hayattan şehir yapısına kadar Alaçatı’ya ait her türlü özellik bu iki halkın kaynaşması ile meydana gelmiştir. Misafirlerini bu güzelliklerle karşılayan tatil cenneti unutulmaz anlara ev sahipliği yapar.

Alaçatı Tarihi Yerler

Alaçatı çalkantılı geçmişine rağmen bugün Ege’nin en popüler beldelerinde liste başındaki isimlerdendir. Alaçatı tarihi yerlerini gezilecek yerler listenize eklemeyi sakın ihmal etmeyin. Alaçatı’nın rüzgarları sizi de yel değirmenleriyle geçmişe savurur belki kim bilir…

Alaçatı tarihinden izler taşıyan yerlerden bir kısmı şunlardır;

  • Alaçatı meydanı
  • Alaçatı yel değirmenleri
  • Alaçatı meydanı
  • Hacı Memiş Ağa Camii
  • Dutlu kahve

Alaçatı Çevresindeki güzelliklerden Çeşme, Ilıca, Şifne, Çiftlikköy, Dalyan gibi noktalara da yakın konumdadır. Eğer vaktiniz varsa bu beldeleri de gezebilir etkileşimle birbirinin tarihine etki eden yaşam alanlarının tarihini de inceleyebilirsiniz.