Alaçatı Otelleri Rehberi

Switch to desktop Register Login

Alaçatı’da Hava Koşulları Nasıl?

Alaçatı 5 Günlük Hava Tahmin Raporu

Alaçatı Hava Durumu sunduğu koşullarla tatilcileri zora sokmaz. Alaçatı’nın en avantajlı özelliği; Rüzgarın kuzeyden güneye, güneyden kuzeye esmesidir. Çeşme yarımadasında yazın esen poyraz ve lodos’ta bölgeyi sürekli serin tutmaktadır.

Alaçatı hava koşulları, yazın en sıcak olması gereken aylarda dahi kavurmaz. Ege’nin yaz aylarında bunaltan sıcaklıklarını Alaçatı’da hissetmezsiniz. Turistler için en uygun sıcaklık değeri ve düşük nem oranı ile gezmeye en müsait hava koşullarına sahiptir.

Serin Alaçatı’nın Sörf’e Uygun Hava Koşulları

Alaçatı Hava Durumu

Alaçatı iklimi Ilıman iklimdir. Alaçatı’da rüzgarlı gün sayısı 330’dur. Bu değer ülke ortalamasının çok üzerindedir. Ünlü rüzgarları sayesinde Türkiye’nin sörf merkezi haline gelmiştir.

Alaçatı bitki örtüsü ise güçlü aromalı bitkilerle zengindir. Bu özelliği sayesinde arıcılık uygulamaları hız kazanmıştır. Klasik egeye özgü tüm sebze ve meyveleri bulabileceğiniz belde de bu organik ürünlerden enfes lezzetler hazırlanır.

Yazın sıcak olmasına rağmen bağlı olduğu Çeşme’nin mevsim sıcaklıkları ortalamasının az bir miktar altındadır. Geceleri serinleten rüzgarları gündüzleri ise nemi toplamaktadır. Mayıs ayının sonlarından Ekim ayının sonlarına kadar denize girebilirsiniz.

Alaçatı Sıcaklık Değerleri (Ortalama Aralıklarda)

  • Mayıs : 18 – 24 °C
  • Haziran : 28 – 36 °C
  • Temmuz : 30 – 38 °C
  • Ağustos : 32 – 42 °C
  • Eylül : 28 – 38 °C

Alaçatı İklimi

Beldenin özellikle yazın mükemmel bir iklimi vardır. Örneğin Haziran ayı ortalama sıcaklık değeri 30 derecelerde seyreder. Alaçatı iklimi hem Ege hem de Akdeniz iklimi özelliklerine hakimdir. İklim özelliklerinin avantajlarından dolayı sebze ve meyve üretimi de yağındır. Her ne kadar her sektörün önüne turizm sektörü geçmiş olsa da tarımda önemli geçim kaynakları arasındadır. Çok fazla çeşitte ve yoğun çiçekli bir belde olması kaynaklı arıcılıkta hızla gelişmektedir.