Alaçatı Otelleri Rehberi

Switch to desktop Register Login

Alaçatı’nın Gezilecek En Güzel Yerleri

Alaçatı Gezilecek Yerler

İzmir’in rüzgarlı arka bahçesi olarak nitelendirilen Çeşme’nin en güzel beldelerinden olan Alaçatı gezilecek yerleri, tarihi dokusu, çiçek kokan sokakları, yöresel lezzetleri ve sosyal yaşamı ile yerli ve yabancı turistlere dolu dolu bir tatil geçirme fırsatı veriyor. Özellikle yaz aylarında kalabalıklaşan beldede bütün bir yılın stresini üzerinizden atma imkanı tanırken ailenizle birlikte unutulmaz anlar yaşamanızı sağlıyor.

Alaçatı’ya geldiğinizde gezebileceğiniz çok sayıda yer var. Bu kadar çok seçenekten birine karar vermek elbette zor olacaktır. Alaçatı gezilerine katılmak işinizi bir nebze kolaylaştırabilir aslında. Yine de doğru noktalara yönlenirseniz kısa zamanda birçok yeri keşfedebilirsiniz. Dilerseniz tarihi Osmanlı’nın ilk yıllarına kadar uzanan camileri gezebilir, dilerseniz sakız ağacı bahçelerinin arasında mis gibi sakız kokuları eşliğinde gezebilirsiniz. Ancak size birkaç ipucu verirsek işinizi daha da kolaylaştırmış olacağımıza inanıyoruz.

Alaçatı’da Nereler Gezilir?

Alaçatı’da gezilecek yerler listemize göz atarak kendi tur programınızı oluşturabilirsiniz.

Alaçatı Meydanı: Alaçatı Meydanı beldenin merkezinde bulunan meydan çevresine konumlanmış küçük ve şirin çay bahçeleriyle dikkat çekiyor. Çevredeki ağaçlardan yayılan hoş kokular arasında oturmaktan ziyaretçiler büyük keyif alıyor.

Hacı Memiş Ağa Camii: Hacı Memiş Ağa Camii 1812 yılında Hacı Memiş Mahallesi’nde, Hacı Memiş Ağa tarafından yaptırılmış. Camii ziyaret edilmesi gereken önemli tarihi yapılardan biri.

Alaçatı Meydanı

Pazaryeri Camii: Eski adı Ayios Konstantinos Kilisesi olan Pazaryeri Camii, yapı 1874 yılında Yuhannis Halapas tarafından inşa edilmiş. Günümüzde Pazaryeri Camii adıyla hizmet veren ibadethanede 2010 yılında da restorasyon çalışmaları yapıldı.

Eski ve Yeni Değirmenler: İçinden incir ağacı çıkan eski yel değirmenlerine çıkarsanız hem Ilıca’yı hem de Alaçatı’yı görebilirsiniz. Türkiye’deki rüzgar enerjisinden faydalanmak için devasa değirmeler ilk olarak burada kurulmuştur. Eskilerin yerini elektrik üreten teknoloji harikası yel değirmenlerine almıştır. Yüksek bir tepeye yerleştirilmiş olan 12 yel değirmeni; beyaz sütunların üzerinde dönen üç pervane hayal ülkesinde olduğunuzu hissettiriyor.

150 Yıllık Değirmenler: Yel Değirmenleri günümüzden 100-150 yıl kadar önce bölgenin bol rüzgarından faydalanmak için yapılan Alaçatı Yel Değirmenleri o dönemde buğdayı una çevirmek için kullanılırdı. Bugün belediye tarafından koruma altına alınan değirmenler restore edildi ve bir kısmı da restoran kafe olarak hizmet veriyor.

Kemalpaşa Caddesi: Kemalpaşa Caddesi, beldeye gelen her misafirin muhakkak gördüğü bir yerdir. Kemalpaşa Caddesi’ni bu kadar popüler yapan özellikle akşamları, Ege ve dünya mutfağından eşsiz lezzetler sunan restoranları, sessiz sakince yenilen akşam yemekleri ve belki de daha önce hiç tadına bakmadığınız kuyu şaraplarıdır. Bazen klasik müzik bazen de Latin müziği eşliğinde elinizdeki kahveyle yoldan gelen geçeni izlemek bile bu caddede büyük bir keyiftir.

Dutlu Kahve: Dutlu Kahve yaz kış Alaçatı’da yaşayan bölge yerlilerinin senelerdir değişmez mekanı. Son yıllarda turistlerin de yoğun ilgisini çekmeye başlayan kahvede yaşlı bir dut ağacının gölgesinde bir çay ya da Türk kahvesi içip yerli halkla keyifli bir sohbete dalabilirsiniz.

Antika Pazarı: Antika Pazarı başta belde çevresi olmak üzere Anadolu’nun her yerinden toplanıp getirilen eski otantik eşyaları sergiliyor. Eski bir Rum evinin işlemeli ahşap kapısı, birbirinden güzel eski elbiselerin dikildiği tarihi bir dikiş makinası ve buna benzer pek çok ürünün sergilendiği Pazar görülmesi gereken yerlerden biridir.

Çark Plajı

Alaçatı Port: İçinde alışveriş yeri, SPA merkezi, golf sahası gibi alternatifler bulunan Alaçatı Port yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini görmektedir. Bölgeyi, tekne sahipleri de teknelerini hemen portun önüne bağlayarak gezebilmekte ve düzenlenen etkinliklere katılabilmektedir.

Çark Plajı: Çark Plajı rüzgar sörfünün yapıldığı Alaçatı’nın en ünlü plajıdır. Derinliğinin 1 metre civarında olması nedeniyle sörfçüler burayı sıkça tercih ederler. Yaz döneminde Çark Plajı’nda pek çok ünlü görmek mümkündür.

Taş Rum Evleri: Küçük dar sokaklarda gizlenmiş, çok eski zamanlardan kalma, üzerleri çiçekli taş Rum evleri görülmeye değerdir. Alaçatı’nın taş evleri sanıldığı gibi ponza taşı ile değil, sadece yörede bulunan ve Alaçatı denen görünümü ponza taşına benzeyen bir taş ile yapılır. Bu taşın özelliği zamanla sertleşmesi ve iyi bir ısı yalıtımı sağlamasıdır. Başlarda çakıyla bile yontulabilir olan bu taş duvarın örülmesinden sonraki iki gün içinde sertleşir ve bir hafta sonra taş haline gelir. Yörede Arnavut kaldırımlar boyunca uzanan Taş Evlerin çoğunun inşasında yöreden çıkarılan beyaz taşlar kullanılır. Duvarların yapımında kullanılan harç içindeki toprak-kireç-saman-yumurta akı, evlerin kışın sıcak, yazları serin olmasını sağlar.

Alaçatı Cumartesi Pazarı: Her cumartesi kurulan ucu bucağı olmayan pazar büyüklük açısından Ege’nin en büyük ve Türkiye’nin ilk on pazarından biridir. Sıcakkanlı insanlarla dolu bu ucuz pazarda süper salatalar yapmak için çeşitli otlar, meyve ve sebze yanında açık artırma ile balık satışı yapılan bir bölüm de var. Güzelim İzmir tulum peynirini de burada bulabilirsiniz. Yazın ayrıca meydandaki caminin yanında kurulan antika pazarı ziyaret edilmelidir.

Alaçatı Dizi ve Film Çekimleri Mekanı

Gazeteci Haşmet Babaoğlu ve Ayşe Özyılmazel tarafından sık sık ziyaret edilen ve hakkında yazılar yazılan bu belde dönem filmi çekmek için de ideal bir mekandır. Mesela;

  • Semih Kaplanoğlu'nun Herkes Kendi Evinde filminin geçtiği mekandır.
  • Show TV'de yayınlanan Kasırga İnsanları dizisinin çekildiği yerdir.
  • Ferhunde Hanımların Alaçatı'da yazlığı vardı. Yaz bölümleri de orada geçerdi.

Belde ve çevresini antik dönemden alıp günümüze kadar getiren, Arkeolog İsmail Gezgin’in yazdığı “Alacaat'tan Alaçatı'ya Rüzgarlı Bir Köyün Hikayesi” adlı kitap ve Mehmet Coral’ın “Alaçatı’da Aşk” kitapları da bölgenin yazın dünyasındaki etkisinin yansımaları.