Alaçatı Otelleri Rehberi

Switch to desktop Register Login

Tatilcilerin Gözbebeği Çeşme!

Çeşme

Türkiye’de turizm, tatil, eğlence deyince hiç şüphesiz ilk akla gelen yerlerden biri Çeşme’dir. Her yaz binlerce ünlünün de akın ettiği bu güzel ilçe, yerli/yabancı milyonlarca turisti çekebilecek özelliklere sahiptir.

Alaçatı'nın bağlı bulunduğu Çeşmemerkez 17.950, Alaçatı 7.206, Ovacık Köyü 1.554, Germiyan Köyü 525, Ildırı Köyü 731 ve Karaköy olmak üzere toplam 37.372 nüfusa sahiptir. 1566 yılında Cenevizlilerden Osmanlı'ya geçen Çeşme’ye o dönemden günümüze kadar korunmuş Çeşme Kalesiinşa edilir. İlçe roro limanı, yat limanı, sahildeki restoranları ve çarşısıyla dikkat çeker.

Spor ve Doğa – Sörf Cenneti Alaçatı

Alaçatı Beldesi, sörf turizmiyle Çeşme doğal güzelliklerini hatta Türkiye’nin adını tüm dünyaya daha fazla duyurmuş ve turist sayısındaki artışta bu sayede büyük bir patlama yaşanmıştır. İnce ve bembeyaz kumları ile Ilıca Plajı'nın ünü ülkemiz sınırlarını aşmıştır. Şifne bölgesinde termal sular denizin içinden çıkmakta, ılıcalarda bulunan çamur, güzellik iksiri olarak kullanılmaktadır. Bölge, iç ve dış turizme hitap eden her türlü konfora sahip otel, motel ve pansiyonlarla donanmıştır. Ayrıca Aya Yorgi Koyu, Pırlanta, Paşa Limanı, Tur Site, Çiftlik gibi adlarla bilinen 20 dolayında koyla çevrili bulunan Çeşme, balığı ile ünlü Dalyan gibi doğa harikasına sahiptir.

Gece Hayatı – Sabaha Kadar Süren Partiler

Yaz mevsiminde Türkiye’de neredeyse en hareketli kareler Çeşme gece hayatında yaşanır. Ünlü mekanları, restoranları, barları ve beach clubları ile İzmir’in incisi Çeşme yerli ve yabancı turistlerin eğlenme ihtiyacını karşılıyor. Bu dönemde ünlü sanatçıların ve oyuncuların akınına uğrayan tatil beldesi sabaha kadar süren eğlenceleri ile göz dolduruyor.  En beğenilen mekanları şunlardır;

  • Babylon,
  • Marrakech,
  • Kafe Pi,
  • Sole Mare,
  • Paparazzi
  • Aziz Haralambos Kilisesi,
  • Çeşme Kalesi,
  • Kaplıcalar,
  • Ilıca plajı,
  • Dalyan

Bu gibi eğlence mekanlarında yılın her dönemi birkaç ünlü ile karşılaşabilir hatta birlikte eğlenme fırsatı bulabilirsiniz.

Kültür ve Tarih – Roma’dan Osmanlı’ya Uzanan Bir Geçmiş

Antik Çağ’a kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Çeşme tarihinde ilk olarak İon medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerini görmüş; Rum, Arnavut, Çerkez ve Boşnak gibi ırklara yurt olmuştur. Yıllarca Osmanlı leventlerine su sağladığı için bu isimle anılmıştır. Çeşme gezilecek yerleri;

Ayrıca film festivali, chill-out eğlenceleri, Marina Şarap festivali ve konserler de katılabileceğiniz eğlenceye doyabileceğiniz aktivitelerdendir.

Konaklama – Pahalı Ancak Kaliteli İşletmeler

Çeşme tam bir tatil merkezi olduğu için konaklama ücretleri uç noktalara çıkabilir. Ancak erken rezervasyonlar ve fırsatlardan yararlanarak 60 TL’den başlayan fiyatlarla otellerde konaklayabilirsiniz. Pansiyonlar ise daha uygun ücretler sunabilir. Ayrıca ilçede termal oteller ve kiralık yazlıklar da yararlanabileceğiniz alternatiflerden.