Alaçatı Otelleri Rehberi

Switch to desktop Register Login

Nasıl Yapılır? – Uzman Eğitmenlerle Sörf Yapmanın İnceliklerini Öğrenin

Sörf Nasıl Yapılır

Rüzgar sörfünü öğrenmek için elbette bir eğitmene yönlendirilmek gerekir. Sörf okulları alanında uzman kişiler tarafından yıllardır bu eğitimler gerçekleştirilmektedir. Özellikle Avrupa’da çocuklar küçük yaşta bu spora yönlendirilir. Denge ve hakimiyet duygusunu geliştirme gibi bir çok özelliği olan “windsurf”ün pek çok yararı vardır.

Rüzgarın yönünü ve akıntının gidişatını takip etmek, yelkeni yönlendirmek uzun bir çaba ile öğrenilse de sonrasında zevkli bir uygulama sürecini içerir. Masmavi denizin içinde rengarenk yelkenler ile yapılan hareketler görsel bir şölen oluşturur.

Peki rüzgar sörfü nasıl yapılır? Hangi hareketleri içerir ve yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Bunun gibi aklınıza takılan soruların cevabını sizler için bir araya getirdik.

Sörf Hareketleri

Rüzgar sörfünün bütün hareketlerini öğrenmek ve eksiksiz yapmak için belirli bir süre eğitim almak gerekir. Vücudun bütün kaslarını çalıştıran ve hakimiyet duygusu isteyen rüzgar sörfü temel figürleriile özellikle kısa dönem yaz tatillerinde öğrenilebilecek eğlenceli bir aktiviteye de dönüşebilir.

Temel hareketler ise;

Sorf Hareketleri-1Vücudu dengede tutmak için ayaklar yelken direğinin sağına ve soluna yerleştirilir. Sorf Hareketleri-2Yelken ipi sağ ele alınır.
Sorf Hareketleri-3Sol el sağ elin üzerinden geçirilerek yelkenin çatalı tutulur. Sorf Hareketleri-4Sonrasında yelken direğini sağ elinizi serbest bırakarak denetleyin.
Sorf Hareketleri-5Direği dik bir pozisyona getirin ve göğsünüze doğru çekin. Sorf Hareketleri-6Sağ elinizle çatalı tutarak vücudunuzu tahtanın önüne doğru çevirin.
Sorf Hareketleri-7Sağ elinizle tuttuğunuz çatalı rüzgarın yelkeni zorladığını hissedince rüzgarın geliş yönüne doğru çevirin. Sorf Hareketleri-8Yelkeni dik tutmaya ve rüzgara göre yönlendirmeye çalışın.